Teenused
|
ProjekteerimistöödInsten projekt OÜ teostab kõiki ehitusprojekti staadiume: eskiis-, eel-, põhi- kui tööprojekt.Projekteerimine on nõuetekohase projektlahenduse väljatöötamine vastavalt tellija tööülesandele ja lähteinfole, tarviliku info edastamine teistele asjassepuutuvatele isikutele ning kompleksse projektdokumentatsiooni üleandmine tellijale. Põhinõuded ehitusprojektile sätestab Ehitusseadus. Ehitusprojekt peab tagama kavandatava ehitise tugevuse ja püsivuse, tuleohutuse, hügieenilisuse ja tervislikkuse, keskkonnasõbralikkuse, kasutamisohutuse ja energiasäästlikkuse. Projekteerimistööde alustamiseks on vajalik tellija poolt läbimõeldud ruumiprogramm: näiteks kui palju on tarvis elu-, magamis- ja vannitube ning kui suur peaks olema köök, lisaks tuleks kirjeldada, millisele kvaliteediklassile peaks hoone vastama. Projekteerimise tulemuseks on ehitusprojekt. Ehitusprojekt jaguneb peamiselt järgnevatesse staadiumitesse:
Eelprojekt, põhiprojekt ja tööprojekt on vajalikud eeskätt suurte ehitiste puhul. Väiksemate ehitiste puhul võib projekteerimine piirduda ühe või kahe etapiga. Peamised dokumendid enne projekteerimise alustamist:
Projekteerimistegevus koosneb üldjuhul järgnevast:
Projekteerimise projektijuht taotleb vajadusel vastavalt kehtivale korrale tehnilised tingimused ja määrab projekteerimise ülesanded, kooskõlastades need vajadusel tellijaga. Projektdokumentatsiooni moodustavad:
Ehitusloa taotlus Ehitusluba on eelduseks nii uue ehitise püstitamiseks kui ka olemasolevate ehitiste laiendamiseks, ümberehitamiseks või lammutamiseks. Ehitusloa andmed kantakse Riikliku ehitisregistri veebilehele. Ehitusluba on tähtajatu v.a. juhul, kui ehitusega ei ole alustatud 2 aasta jooksul. Selle tõttu on oluline ehituse alustamise formaalne registreerimine. Riigilõivud tasub kinnistu omanik või tellija. Arhitektuurne ja ehituslik projekteerimineProjekteerimistööde alustamiseks on vajalik tellija poolt läbimõeldud ruumiprogramm: näiteks kui palju on tarvis elu-, magamis- ja vannitube ning kui suur peaks olema köök, lisaks tuleks kirjeldada, millisele kvaliteediklassile peaks hoone vastama.Projekteerija koostab oma erialale vastavad joonised ja seletuskirjad ning taotleb vajalikud kooskõlastused (Tervisekaitse- ja Päästeametilt, kohalikult omavalitsuselt jms.) Vajadusel vastaval kliendi soovile projekteerimises osalevad mitmete erialade esindajad: elektri-, vee-, kütte-, kanalisatsiooni- ja üldehitusprojekteerijad. Konstruktorid teevad vajalikud tugevusarvutused. Arhitekti pakutud erinevad lahendused tuleb läbi töötada kõigil kavandamisprotsessis osalevatel eri valdkondade esindajatel. See võtab aega. Ka projekteerimine ja kooskõlastuste taotlemine on aeganõudev protsess. Seepärast soovitatakse kavandamistöödega alustada sügisel või hilissuvel, siis jõuab järgmise suve alguseks ehitustööde juurde. Abiks on projekteerija poolne selgitus, kui palju aega kulub nii projekteerimisdokumentatsiooni koostamiseks kui ka kooskõlastuste saamiseks. EskiisprojektTellija esitab arhitektile planeeritava maja lähteülesande, mille järgi projekteerija koostab oma nägemuse ja kontseptsiooni. Pärast kahe-kolme nädalast (aeg sõltub hoone keerukusest, mahust, projekteerimisraskusest jne.) projekteerimist peaks valmima eskiisprojekt, mis on tellija ja arhitekti omavahelise töö tulemus ning millest võib välja lugeda järgnevat:
Üldjuhul on vaja tellijale ja arhitektile hoone konfiguratsiooni kinnitamiseks ning edasiseks aluseks eriosade inseneride(-le) konstruktori(te)le. Ekskiisprojekti võib vaja olla, olenevalt objektist, kooskõlastamiseks linna- või vallavalitsuse ametnike ja/või arhitektidega. Projekteerimise projektijuhtimineTeenuse eesmärgiks on projektidega seotud osapoolte koordineerimine vajaliku tulemuse saavutamiseks. Korralikult läbimõeldud ja planeeritud projekteerimisprotsess aitab kaasa projekti sujuvale ja õigeaegsele valmimisele, kindlustades samas soovitud kvaliteedi ning vähendades sellega oluliselt võimalike vigade esinemise ohtu projektis.
|